Türkiye Kayak Federasyonu

Ilgaz Dağ Tesisleri İktisadi İşletmesi

Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağ Tesisleri İktisadi İşletmesi, butik otellerde tatil yapmaktan hoşlanan herkesin kendini evindeymiş gibi hissedebileceği bir dağ otelidir.

Tesisimiz, Ilgaz sıradağları üzerinde yer alan Milli Parkların 1850 m rakımlı Ilgaz Kayak Merkezi yerleşkesi içerisinde yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezinin doğal yapısı göknar ağaçları ile kaplı vaziyettedir. Ilgaz dağının bütün doğal güzelliklerine ve manzarasına hakim bir konumdayız.

Kayak pistleri başlangıç noktasına 20 metrelik yürüyüş mesafesi ile Türkiye'deki Kayak Merkezlerinde kayak pistlerine en yakın konaklama tesisi olma özelliğimizle, misafirlerimize zahmetsizce kayak pistlerine ulaşma imkanı sunup kayak ve snowboard eğlencelerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlıyoruz.

Aralık-Nisan aylarını kapsayan uzun kış sezonumuzla ve ideal kar kalitemizle sizleri Ilgaz Kayak Merkezimize davet ediyoruz.

Kastamonu

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kastamonu ili kuzeyden Küre (İsfendiyar) Dağları, güneyden Ilgaz Dağı ile çevrelenmiş olduğundan, kış mevsiminde bol kar almaktadır. Gerek arazi özellikleri, gerek bol kar yağışı almasından dolayı kış turizmi bakımından çok rağbet görmektedir. Büyük bölümü Kastamonu ili sınırları içinde kalmak üzere Çankırı İl sınırlarına da girmektedir. Kastamonu-Ankara karayolu güzergahındadır.

Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve ender peyzaj değerlerine sahip olması nedeniyle Ilgaz Dağı 1976 yılında “Milli Park” olarak ilan edilmiştir. Milli park alanında, orman alanları, orman içi açıklıklar, konaklama ve dinlenme tesisleri, kayak pistleri ile sınırları oluşturan dereler bulunmaktadır. Milli park sınırları içerisinde yer alan tesisler aynı zamanda 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ve Bakanlar Kurulu Kararı ile “Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir.